aktualności strona g Kontakt
Ośrodek Hipnozy
i Psychoterapii - Gutkowski

Nerwica leczenie


Hipnoterapia w leczeniu lęku i fobii społecznej

Hipnoterapia w leczeniu lęku i fobii społecznej

Nerwica - jej podstawowy objaw to lęk.
Lęk to złożona reakcja emocjonalna objawiająca się jako strach, uczucie napięcia, skrępowania, zagrożenia, mająca swoje źródło w sytuacji zagrażającej lub przewidującej niebezpieczeństwo, najczęściej urojonej. Lęk może być objawem choroby takiej jak depresja.
Zjawisko fobii społecznej jest bardzo powszechne. Główny problem związany jest z lękiem przed tym jak człowiek jest postrzegany, co inni o nim myślą i często towarzyszy temu odczucie, że wszystko co robi jest oceniane przez innych.

Strach przed byciem ocenionym
Osoby cierpiące na fobię społeczną posiadają nadmierną samokrytykę i mają wrażenie, że wszyscy negatywnie ich oceniają.

Symptomy fobii społecznej.
- suchość w ustach,
- rumienienie się,
- uczucie bycia chorym,
- jąkanie się, drżenie głosu,
- przyspieszone bicie serca,
- biegunka,
- problem z oddawaniem moczu w publicznej toalecie,
- pocenie się,
- drżenie ciała,
Ostatecznie te symptomy mogą spowodować atak paniki. Lęk społeczny często występuje z innymi lękami, ogólnym niepokojem, nerwicą.

Publiczne sytuacje
Lęk społeczny czy fobia społeczna objawiająca się w zdarzeniach i sytuacjach publicznych jak np.: wyjście wieczorem na spacer, pójście do sklepu, kościoła, spotkanie z ludźmi, wyjście do pracy, uczestniczenie w spotkaniach towarzyskich.
Wszystkie te problemy utrudniają kontakt z innymi ludźmi i powodują lęk przed nimi.

Unikanie, uchylanie się
Ludzie z fobią społeczną, często planują różne czynności tak, aby unikać sytuacji kiedy mogą nastąpić wzajemne społeczne oddziaływania. Są to sytuacje typu: unikanie występów publicznych, referatów, unikanie telefonów, unikanie przedstawiania się, unikanie rozmów z obcymi ludźmi, robienie wszystkiego aby nie być w centrum zainteresowania.

Brak pewności siebie i niska samoocena
Często osoby cierpiące na fobię społeczną są niepewne swoich zachowań i mają niską samoocenę. Zazwyczaj jest duża niechęć do bycia przedstawionym innym ludziom, często strach przed jedzeniem w obecności innych. Niekiedy wydarzenia postrzegane jako przyjemne, np.: pójście do restauracji lub kina, są męczarnią dla ludzi cierpiących na tego rodzaju lęk.

Fobia społeczna w miejscach pracy
Fobia społeczna może manifestować się poprzez unikanie sytuacji, które oznaczają konfrontację z kolegami z pracy czy też osobami postrzeganymi jako autorytet. To może dramatycznie wpłynąć na wyniki w pracy i powodować nieustający stres.

Inne efekty fobii społecznej
Z upływem czasu stan ciągłego społecznego lęku może doprowadzić do stanów depresyjnych. Czasami cierpiący tak bardzo unika miejsc publicznych, że pojawia się agorafobia (lęk przed otwartą przestrzenią). Niektórzy ludzie z fobią społeczną pomagają sobie, pijąc alkohol, biorąc narkotyki, co często kończy się uzależnieniem i jest przyczyną coraz to bardziej złożonych problemów.

Dlatego warto zgłosić się do specjalisty i podjąć leczenie, gdy pojawiają się pierwsze symptomy lęku.

Terapia osób lękowych

          W naszym gabinecie stosujemy hipnozę, która polega na skontaktowaniu się z głębszą częścią umysłu, z podświadomością. Hipnoza błędnie kojarzy się ze snem lub utratą pamięci. W rzeczywistości doświadczenie transu jest sprawą bardzo indywidualną .W terapii wystarczy osiągnąć płytki lub średni trans by osiągnąć zamierzony cel. 
          Terapia osób lękowych jest bardzo indywidualna. Chociaż symptomy lęku mogą być podobne, przyczyny są bardzo różne. Wszystko zależy od indywidualnych doświadczeń danej osoby. Przyczyny lęku mogą być związane z traumatycznym wydarzeniem jakie miało miejsce w przeszłości - sytuacją zagrożenia życia, wypadkiem, przemocą.
Wtedy metody hipnotyczne polegają na neutralizowaniu tego przykrego wydarzenia w pamięci. Częściej jednak przyczyny nie są związane z żadnym konkretnym wspomnieniem. Przyglądamy się wówczas różnym ukrytym w podświadomości negatywnym myślom dotyczącym rzeczywistości czy samooceny. Osoby lękowe często myślą w sposób katastroficzny, negatywny. Oczekują wszystkiego co najgorsze - nieszczęścia, wypadku, porażki. Nie wierzą w swoje siły, nie wierzą w to, że sobie same poradzą. Takie myśli napędzają lęk. Niezwykle istotne jest, by takie myśli sobie uświadomić. 
          Techniki jakie wtedy stosujemy to przekazywanie pozytywnych sugestii, które wpływają na zmianę sposobu myślenia o sobie i o rzeczywistości. Kolejną techniką jest wizualizacja. Polega ona na wyobrażaniu sobie pewnych sytuacji, miejsc, emocji za pomocą obrazów. Wizualizacja lęku jaki przeżywa dana osoba umożliwia konfrontację ze swoimi emocjami i z ich istotą. Wtedy zazwyczaj posługujemy się metaforą. Często stosujemy wizualizację spokojnych miejsc, kojarzących się z relaksem, by nauczyć osobę odczuwania, doświadczania spokoju. W terapii lęku jest to bardzo ważne. 
          Czasami w hipnozie poszukujemy pozytywnej intencji jaka kryje się za lękiem. Na pierwszy rzut oka wydaje się to abstrakcyjne i pacjenci nie potrafią dojrzeć żadnej "pozytywnej strony" lęku. Jednak po głębszej analizie okazuje się, że lęk spełnia liczne funkcje i dlatego się utrzymuje. W fobiach społecznych może to być chęć uniknięcia porażki, tak by chronić swoją samoocenę. W agorafobii korzyści jakie płyną z lęku mogą być związane z opieką i uwagą jaką poświęcają nam najbliżsi. 
          Naszych pacjentów uczymy również technik autohipnozy, by samodzielnie w domu mogli się relaksować i pracować nad problemem. 
          Hipnoterapia jest terapią krótkoterminową, trwającą krócej niż inne terapie.
Jest to skuteczna metoda ponieważ polega na docieraniu do głębszej części naszego umysłu, do podświadomości. Interwencja terapeutyczna przebiega głębiej.

Zadzwoń do nas! Telefony są czynne codziennie od godziny 9:00.
   508 771 780   

Profesjonalny Ośrodek Hipnozy i Psychoterapii - Gutkowski w Warszawie zapewnia fachową pomoc wszystkim potrzebującym. Dobry psycholog pomoże Państwu uporać się z takimi problemami, jak nerwica, depresja czy zaniżona samoocena. Prowadzimy także leczenie uzależnień, a w szczególności alkoholizmu i nałogu tytoniowego, depresji, nerwicy oraz terapię rodzin i par. Psychoterapia wykorzystująca najskuteczniejsze metody terapeutyczne pomoże Państwu odnaleźć źródło problemów i podnieść jakość swojego życia. Nasze placówki: Warszawa, Łódź, Katowice, Bielsko-Biała, Lublin, Ciechanów.
Zapraszamy.


Ośrodek Hipnozy i Psychoterapii - Gutkowski : Warszawa, ul. Nowogrodzka 56

Aktualności:
Prowadzimy terapię przez internet. Zapraszamy więcej...
Nasz Ośrodek istnieje od 23 lat. Cieszymy się i dziękujemy za zaufanie. więcej...
Copyright © 2006 Ośrodek Hipnozy i Psychoterapii - Gutkowski - Psychoterapia Warszawa. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Polityka Prywatności
www.eura7.com - projektowanie stron www