aktualności strona g Kontakt
Ośrodek Hipnozy
i Psychoterapii - Gutkowski

Leczenie depresji


Depresja

O depresji

Depresja jest chorobą często niezauważaną. Jej objawy otoczenie odbiera jako zwykły smutek, a osobę chorującą jako " z natury" powolną , nietowarzyską czy wręcz leniwą. Tymczasem dostrzeżenie i leczenie depresji jest konieczne, aby odzyskać radość życia.
  Typowe objawy depresji to:
 • uczucie przygnębienia, smutku często bez zaistnienia wyraźnej przyczyny,
 • uczucie wewnętrznego napięcia, nieokreślonego lęku, odczuwanie "niepokoju w środku",
 • niska samoocena,
 • obniżona aktywność przyjmująca nawet postać zupełnego wycofania się z wszelkich jej form,
 • niezdolność odczuwania przyjemności,
 • brak energii, uczucie ciągłego zmęczenia,
 • spowolnienie psychoruchowe,
 • zaburzona zdolność koncentracji,
 • trudności w podejmowaniu decyzji,
 • zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierna senność)
 • myśli samobójcze.

Żaden z powyższych objawów sam w sobie nie świadczy o wystąpieniu depresji, aczkolwiek współwystępowanie kilku z nich może już na nią wskazywać. Osoby chore tracą zainteresowanie otaczającym je światem. Z powodu m.in. innymi niskiej samooceny, braku energii, ciągłego uczucia zmęczenia zaczynają unikać spotkań towarzyskich. Co za tym idzie osłabieniu ulegają relacje z innymi ludźmi. Podejmowanie aktywności przychodzi im z ogromnym trudem. Z czasem pojawia się absencja w pracy, rezygnacja z niej lub zwolnienie przez pracodawcę. Zaniedbywanie obowiązków domowych oraz niezrozumiały dla innych brak zainteresowania rodziną są negatywnie odbierane także przez najbliższych. Leczenie depresji jest zatem bardzo ważne z punktu widzenia zarówno życia rodzinnego, jak i społeczno-zawodowego.

Leczenie depresji

Ciężka postać depresji wymaga leczenia farmakologicznego. Nie jest ono jednak wystarczające. Leki wpływają na podwyższenie nastroju, nie zmieniają jednak przekonań na temat świata i własnej osoby. Tu rozpoczyna się rola psychoterapii zarówno jako wspomagającej farmakoterapię, jak i jako samodzielnej metody leczenia lżejszych postaci depresji. Polega ona przede wszystkim na konfrontowaniu negatywnych myśli na temat świata i siebie z rzeczywistością. Zostają one modyfikowane na bardziej korzystne i obiektywnie rzeczywiste. Podczas psychoterapii pacjent może poruszać bolesne dla niego tematy, przeżywać smutek i złość bez obawy przed oceną. Jest to bardzo ważne, gdyż osoba chora często nie ma możliwości otwartego przeżywania uczuć. Jest oceniana przez otoczenie jako słaba lub nerwowa, co jeszcze bardziej zaniża jej i tak już niskie poczucie własnej wartości. Terapeuta wspomaga także pacjenta w stopniowym podejmowaniu aktywności, poprzez modyfikację depresyjnych przekonań, pomaga w powrocie do normalnego życia oraz czerpania z niego radości.


Zadzwoń do nas! Telefony są czynne codziennie od godziny 9:00.
   508 771 780   

Profesjonalny Ośrodek Hipnozy i Psychoterapii - Gutkowski w Warszawie zapewnia fachową pomoc wszystkim potrzebującym. Dobry psycholog pomoże Państwu uporać się z takimi problemami, jak nerwica, depresja czy zaniżona samoocena. Prowadzimy także leczenie uzależnień, a w szczególności alkoholizmu i nałogu tytoniowego, depresji, nerwicy oraz terapię rodzin i par. Psychoterapia wykorzystująca najskuteczniejsze metody terapeutyczne pomoże Państwu odnaleźć źródło problemów i podnieść jakość swojego życia. Nasze placówki: Warszawa, Łódź, Katowice, Bielsko-Biała, Lublin, Ciechanów.
Zapraszamy.


Ośrodek Hipnozy i Psychoterapii - Gutkowski : Warszawa, ul. Nowogrodzka 56

Aktualności:
Prowadzimy terapię przez internet. Zapraszamy więcej...
Nasz Ośrodek istnieje od 23 lat. Cieszymy się i dziękujemy za zaufanie. więcej...
Copyright © 2006 Ośrodek Hipnozy i Psychoterapii - Gutkowski - Psychoterapia Warszawa. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Polityka Prywatności
www.eura7.com - projektowanie stron www